Únor 2010

Systém

27. února 2010 v 22:40
Když jsem loni se scrapem začala, nepřemýšlela jsem nad organizací. Prostě jsem si vzala fotky z poslední dovolené a snažila se udělat scrapbookové album. Neřešila jsem, jestli mi to půjde nebo fotky zničím...Byly uložené v pc, tak šly kdykoliv přivolat. Moc dobře jsem ale věděla, že některé z Kájovo prvních měsíců nebo našich prvních dovolených s manželem uložené nemám. Tenkrát ani digi foťáky nebyly... Na ty jsem si opravdu netroufla a nechala je dlouho u ledu. Po pár měsících mi holky ze scrapbook.cz dodaly dostatečné sebevědomí a já začala dělat svou první 30* a postupně jsem začala scrapovat fotky z různých období... Bez systému. Ne na každou chalenge nebo diktát...se hodily fotky, které by přicházely na řadu. Stejně nesystematicky jsem začala stránky ukládat do alb. Ozdoby stránky pak v obalu alba vymáčkly díru, nebo ji jinak zničily a jiná stránka už tam ani dát nešla. Takže chronologicky neustále přendavat nešly. Za ten jeden rok se mi podařilo stránek nascrapovat dost, ale bez systému... Tak jsem se jednoho dne rozhodla, že stránky začnu ukládat do krabice, protože pět zničených alb už stačí a budu se snažit utvořit chronologickou řadu... Snažím se. Ne vždy to jde. Občas prostě přeskočit musím. A chci. Dnes se mi zase podařilo zaplnit díru v časové řadě. Tuhle fotku z Kájovo prvního roku jsem odložila několikrát. Pak jsem ale uviděla stránku Nathalie na jejím blogu scrapen 43 a stránka byla na světě. ;-)


Pořád tu mám těch fotek tolik ;-)

Materiál:
Kromě bílého papíru papíry firem me and my big ideas a pop culture
knoflíky button bonanza
chipboard písmena ŠUMAVA
Kompozice Nathalie

Knoflíková podmínka

27. února 2010 v 0:02
Rekonstrukce je u nás v plném proudu. Místo pouhé výměny skříněk se u nás zdí, strhává lino, kupuje dlažba (ta se nám povedla hoooodně výhodně ;-)),.... Naštěstí můj manžel mě téměř nepotřebuje. I si po sobě sám vytře, tak můžu sedět u scrapu. No nevybrala já jsem si výborně? ;-) Dopoledne jsem objevila stránky francouzsky Lilouscrap. Měla tam moc hezký sketch, který realizovala. Tak jsem si ji uložila a doma vybrala fotku. Podmínka tohoto týdne pro získání bonusů na scrapbook.cz je 5 knoflíků. Knoflíky mám ráda, takže jsem se i těšila. Sketch jsem skoro neupravovala. Jen místo ozdob různorodých, jsem použila knoflíky.Už mi to přijde táááák dávno.. Přitom je to 5 let. Cože? Už 5 let? :-O

Materiál:
Papír My Minds Eye - Wild Asparagus
Knoflíky Button Bonanza, Fancy Pants
Chipboards ŠUMAVA
Kompozice Lilouscrap

Obal

25. února 2010 v 0:08


Dneska jsme měli začít vyměňovat kuchyn hodně starou, za míň starou ;-) Netěšila jsem se. Vybourávání futer, zazdívání dveří, sundání všech skříněk, nandání,.... No jo no. Je to třeba. V 9 ráno mi volal manžel, že jede Sáblíková a pak je hokej, že to odkládáme na čtvrtek. Hurá! Dneska se mi fakt nechtělo. Jakmile jsme dorazili domů, manžel se uložil ke spánku a já zasedla. Napadlo mě, že když už jsem ve finiši s A4 albem Španělsko, že bych si mohla vyrobit obal na album.

Tak jsem vyndala látky, vlizelín, šicí stroj....A začala stříhat. Na vrchní stranu jsem vybrala látku, kterou jsem si původně koupila na kostým. (hodně jsem šila) Na spodní dekoračku. Oboustranným zažehlovacím vlizelínem je spojila, ušila obal (zní to jednoduše, ale mám ráda věci pěkné i z rubu, tak mi to dost trvalo ;-)) a pak začala zdobit. Moc se mi líbí vzhled poslední mé stránky, tak jsem ho využila....

Tak Sáblíková vyhrála, kluci doběhli na lyžích třetí, hokejisti...uvidíme. No já už ne. Půjdu spát. I tak jsem to zase natáhla ;-)

Materiál:
Látky, vlizelín, nitě,..
Chipboards ŠUMAVA - rámeček, číslice, stužka
Brads Basic Grey
Vlaječky a brads měděná Making MemoriesPro radost

23. února 2010 v 22:22
V práci jsem se dnes cítila unavená. Měla bych chodit dřív spát. Jenže večer mám nejvíc práce ;-) No práce...Scrapu. A taky se večer necítím unavená. To až ráno...Je to věčný koloběh. Tak jsem si dnes udělala zase jednu pro radost. Žádná podmínka, žádná soutěž, žádný rest... Jen tak. Káju a jeho o 8 let starší tetu. Takové dva kohouty na jednom smetišti, co se hrozně milují a vzájemně na sebe jako "správně vychovaní" jedináčci žárlí.


Vypadají tak sladce. Oni to umí. Oba! ;-)

Materiál:
Podkladový papír Basic Grey, kytičkovaný BO BUNNY
Chipboards srdíčka, štítek ŠUMAVA
Brads Hot off the press
Samolepky od Aktijky

Scrap neděle

22. února 2010 v 21:24
V neděli ráno jsem odvezla syna s tchýní na nádraží (jel na prázdniny do Luhačovic), manžela do práce a vznikla volná neděle. Co s ní? Navštívila jsem hned ráno babičku a dál?.... Podívat se po obchodech, když už jsem v Budějovicích? Ven, když je tak krásně? Vyhrál scrap! A dala jsem si předsevzetí, že zase poskočím s mým španělským albem. Tak jsem vytáhla 4 oříšky. 4 fotky krajiny různé denní doby.


Moc jsem si to užila a příští týden můžeme vyrazit na výlet všichni ne? ;-)

Materiál:
Na všech obrázcích jsou chipboard ŠUMAVA, čtvrtky podkladové ofset bílý
Papíry: Basic Grey, pop culture, g.c.d.
Razítka ŠUMAVA - pavučina, rákos, tráva a jedno darované od Gabrety
Kompozice Coconuts

Pro lepší náladu

22. února 2010 v 19:34
Neměla jsem nejbarevnější myšlenky v pátek a potřebovala si zlepšit náladu, tak jsem vzala do ruky nůžky, 30*, vytáhla fotky z Paříže a tohle z toho vzniklo...


a pomohlo to...vrátit se v myšlenkách do míst, které jsem si zamilovala.

Použitý materiál:
Podkladová čtvrtka Europapier šedá, vzorované Fancy Pants
Kytičky Prima Marketing
Samolepka epoxy Creative cafe
Vlaječka Making memories
Brads Hot off the press
Razítko Šumava tečky, emboss Stampendous
Chipboard písmena ŠUMAVA stejně tak i krucánek
Knoflík Button bonanza, korálky
Kompozice Virginie

Písmenkové minialbum

22. února 2010 v 7:12
Písmenkového minialba jsem se trochu bála. Co s těmi písmeny? Nakonec mi pomohl fakt, že jsem na minialbum měla 2 dny. Jela jsem totiž na služební cestu a chtěla mít u sebe jedno hotové nazdobené jako vzorek. Během těch 2 dnů jsem do něj vecpala 2 podmínky scrapbookového maratonu, kterého jsem se účastnila.

Použitý materiál
Minialbum Šumava
Papíry My Minds Eye - Magnolia, Wild Asparagus
Razítka Šumava a jedno darované
Kytičky Prima Marketing - Essentials Romantica
Stužky, co jsem kde sehnala, srdíčko kovové z květinářství
Lodě z pěnovky Creative kids
Chipboard hvězdičky Šumava
Rub-ons Fancy Pants

S písmenkovým albem se mi dělalo parádně. Možná vypadá jako malé, ale vešlo se mi tam
dost fotek. Nevěděla jsem, jak mi půjde oříznutí nalepeného papíru skalepelem. Ale nakonec ani to nebyl kámen úrazu. Karton je poměrně dost vysoký a když se o něj skalpel "opře", krásně ho hrana vede a nebyl problém obříznout i jednotlivá písmenka. A když se to někde náááhodnou nepovedlo, zamaskuje se to inkoustováním .
Už mám připravené další KRKONOŠE na naší zimní dovolenou 2010. Zbývá jen nechat vyvolat fotky

Sketch

18. února 2010 v 17:17
Už to začíná vypadat, že poslední dobou dělám stránky jen do soutěží. Žádná jen tak ... To u mě vůbec není typické. Připadám si nějaká unavená a nápadu trvá dlouho než dorazí. No ještě, že mě ty úkoly na scrapbook.cz udržují ve střehu ;-) Tentokrát je to sketch. Vyhlásila a objevila ho Katie.


Hooooodně jsem se od něj odchýlila. Nejdříve tím, že jsem neměla dvě fotky na výšku, tak jsem vzala na šířku a přizpůsobila je. Pak už si jela po své linii


Mám tyhle fotky moc ráda. Přesně vystihují období mezi třetím a pátým rokem mého syna.

Papíry: Fancy Pants, červený Folia
Journaling: Fancy Pants
Provázek papírový IKEA
Chipboards ŠUMAVA
Minibrads

Diktát

15. února 2010 v 22:11
Dnes byla uzávěrka další společné akce diktát. Vyhlašovatelka diktátu nadiktuje nám ostatním popis, podle kterého uděláme stránku. Po uzávěrce se všechny stránky vyvěsí včetně originálu, ze kterého bylo diktováno. Poslední diktát vyhlašovala Unka. Stránku vybrala podle mého vkusu. Mám ráda stránky vícefotkové s popisem dokreslujícím situaci. Fotky jsem vůbec nemusela hledat, protože se mi na stole několik týdnů povalují. Takže jen vymyslet atmosféru.

Originál:


a moje provedení:


a použito:
papíry i brads Basic Grey
chipboard písmenka, masky ŠUMAVA
stužka filcová Goldi decor

6. podmínková stránka

13. února 2010 v 16:08
Tak a tady je moje podmínková stránka. Podmínka 6. týdne byla použití tmavého podkladu a korálků. Tento týden jsem toho moc nenascrapovala. Není nálada. Ale svůj tým o bonus za splnění podmínky všemi členy nepřipravím.
Použitý materiál:
Podkladový papír: Europapier, ostatní My mind´s eye Wild asparagus a Magnolia, pop culture
Epoxy samolepka: creative cafe
Písmenka: samolepka od kamarádky Aktijky
Kompozice 6alamaison


Stránka je jednoduchá. Je to prostě můj styl. Jen uložit fotku do alba a trochu ji okořenit. Snažím se fotku ze stránky vypíchnout, víc ji zdůraznit a ozdoby použít tak, aby fotku ještě víc prozářily. Moje stránky nejsou žádná náročná umělecká díla. Nechci, aby při prohlížení alba bylo hlavní prohlížení ozdob a techniky.... Přála bych si do stránek zachytit atmosféru, příběh, pocity, vzkazy,...

Tým

13. února 2010 v 13:52
Nevím, jestli to máte taky tak, ale když já už něco dělám, tak se vší parádou. Jdu do všeho po hlavě a nevidím, neslyším. Věnuji tomu veškery možný i nemožný čas. Naštěstí v naší rodině nejsem s tímto přístupem sama. Jsme prostě takoví O stránkách scrapbook.cz už jsem psala. Tam stejně "postižených" najdete spoustu. Ty nejsrdnatější a nejaktivnější se každý měsíc účastní soutěží challenge (ta je jediná, kde výsledkem je ocenění první, druhým či třetím místem), diktát, lift, postupný diktát, .... První dvě jsou pravidelné a k nim se přidává nepravidelně podle nálady další.

Novinkou roku 2010 je týmová soutěž produktivity. Scrapařky jsou rozděleny do 4 skupin (podle tajného losování) a každá stránka, album, přání...je oceněné po vložení určitým počtem předem stanovených bodů. Pro větší motivaci jsou stanoveny i bonusy. Jedním z bonusů je splnění týdenní podmínky, kterou vždy vyhlašuje jeden z týmů.

V týmu je 7 scrapařek. V tom mém jsou: Aktijka, Ola, Katie, Martina, Olik, Unka a já. Říkáme si fotozdobky, ale fakt je ten, že jsme ze všech týdnů nejméně zdobící A jak si stojíme? Docela dobře. Já jsem hned prvního ledna vytáhla 2 roky staré fotky z dovolené ze Španělska a pustila jsem se do scrapování. Plánovala jsem to dlouho, ale pořád nebyl ten správný impuls. Týmová soutěž mě trochu postrčila a já se do toho pustila. Cílem bylo s nízkými náklady a vysokým efektem scrapnout a uložit všechny fotky z 10 cm vysokého balíku fotek a proložit to popisky, které bychom si za 10, 15,... let rádi přečetli. Šlo mi to od ruky, takže jsem nabrala pro tým spoustu bodů a moc jsem si oblíbila formát A4. Album dodnes dodělané nemám. Začala jsem mít jednoho dne prostě pocit, že si musím dát přestávku a dělat chvíli jiný formát. Že se moc opakuji... Ale dodělám . Postupně. Tady je má poslední stránka, kterou jsem do tohoto alba udělala. Byla do challenge, ve které byla stanovena podmínka uspořádat fotky do určitého tvaru.

O použitém materiálu toho moc nenapíši.
Papír podkladový klasická bílá čtvrtka A4.
Nadpis a text je vytištěný na laserové barevné tiskárně.
Chipboard hvězdičky Šumava, hvězdičky průhl. třpytivé z květinářství, korálky z galanterie, kamínky skleněné Folia
Knoflíky Buttons Galore a bílé z HITu
Brads Hot off the press
Razítko hvězdička Šumava

Nebodovala jsem v soutěži, ale u mého syna ANO a o to jde především

Minialba

12. února 2010 v 19:05
Vítězství v challenge mě samozřejmě nakoplo. Začala jsem víc a víc využívat možnosti nechat si vyrobit v práci gumové razítko. A proč bychom je vlastně nemohli vyrábět pro kreativní obchody, scrapařky,... A co zkusit něco na laseru vyříznout z kartonu?

Razítka nebyl problém. Stačilo jen vytvořit obrázek ve vysokém rozlišení, aby byl kvalitní otisk. Pro gumové štočky s poměrně hlubokým reliéfem jsme na míru vyrobili příslušná dřeva.

S alby to bylo složitější. Musela jsem vyzkoušet několik materiálů. Od materiálu jsem chtěla, aby byl silný a nekroutil se, aby vyříznutý tvar byl ostrý, aby měl příjemnou barvu a nemuselo se každé album polepovat,.. Když jsem ho našla a první chipboard album měla v ruce, byla jsem nadšená a už jsem se těšila, až ho "scrapnu". Vybrala jsem fotky rybářské z dovolené ve Španělsku na Riu Ebru.


Použitý materiál:
Minialbum: http://www.orso.cz/scrap.html
Papíry na polepení minialba: My Mind´s Eye - Wild Asparagus, balící rybářský papír z Tesca
Vlnitá lepenka
Razítka vyrobená naší firmou Šumava - 2 druhy rybářů, sumec
Stužka Creative Impressions a ostatní z galanterie
Brads Hot off the press a ještě 2 druhy, ale ty už nevím od koho

Papíry na chipboardy jsem nalepila lepidlem herkules. Karton je totiž hodně savý a když se náhodou stalo, že se trochu prohnul, po uschnutí jde krásně prohnout zpět a je stále rovný. Zdá se mi to lepší varianta než oboustranka. Krásně totiž díky němu papír ke kartonu přilne, netvoří se žádné bubliny a neodlupuje se.

Album jsem měla hotový za jeden večer a další den jsem se vrhla do písmenkového.

Výročí

10. února 2010 v 23:54
V příštích dnech už tomu bude rok, co jsem objevila svět scrapbookingu. Jak? Náhodou. Chtěla jsem se podívat na fotky syna, vzpomínat a porovnávat, jestli má stejnou barvu očí, jak se mu změnila bradička,...Když jsem začala vytahovat fotky z páté obálky, přestalo mě to bavit. Nemluvím o tom, že několik měsíců jsem ani neobjevila. Bylo načase udělat nějaké album. Jako jsem měla já. S popisky a daty.

Protože ke všemu přistupuji "vědecky" a zodpovědně , koukla jsem se na net, jestli neobjevím nějaké rady. Rady jsem neobjevila, zato scrapbooking ano. Fascinovalo mě to. Ale přišlo mi to tak moc složité. Acid free, lignin free, brads, 30*, .... Připadalo mi, že čtu stránky v nějaké cizí řeči... Ale byla to čeština. Nezbylo mi opravdu nic jiného, než si najet na scrap slovník a začít studovat. Po pár dnech, během kterých jsem pročetla nejznámější scrapařské stránky, jejich fora a prohlédla část galerií, jsem měla pocit, že vím... Pozor, ne že umím. Ten jsem neměla ještě hoooodně dlouho.

Jelikož už jsem matka a měla bych být v první řadě rozumná, slíbila jsem si, že se do toho nevrhnu pohlavě a nezačnu okamžitě nakupovat... Slíbila jsem si, že tentokrát to nebude jako s decoupage nebo windowscolor. Že se budu držet zpátky a nevytvořím takové zásoby, že ještě moje vnoučata by mohla tento koníček provozovat. Takže jsem začala. Z práce jsem si nanosila papíry, doma vyndala šicí potřeby (taky jich bylo dost, protože od šití, pletení, vyšívání, jsem se dostala až k patchworku), ubrousky,... Na synovo fotkách se učit, mi přišlo jako hřích. Připravila jsem si tedy fotky z poslední dovolené. Vymyslela postup. Byl jednoduchý. Prostě všechny nalepit. Ani do alba jsem nechtěla příliš investovat, tak jsem použila album z práce, ve kterém je založena nabídka svatebních oznámení. Formát byl obdélníkový, větší než A4. Hned první večer jsem vytvořila první stránku. A přišla mi úžasná! Byla jsem na ni tak pyšná. Dnes mi to přijde k smíchu, ale tenkrát...

Během prvních pár dnů jsem udělala 6 stránek. Hrozně mě to bavilo a co víc? Přišla jsem na to, že si u toho odpočinu, že u toho dokážu vypnout a přemýšlet pouze nad barvami, ladem a skladem. Jen mi "práci" trochu komplikoval fakt, že jsem neměla ty pravé scrapbookové ozdoby a materiál se doma nalézal čím dál hůř. Tak přišla první objednávka na internetu. Malá. Jen základní věci. Měli jsme v plánu dovolenou ve Francii a těšila jsem se, že si tam něco pokoupím. To už jsem se ale účastnila prvních "soutěží" na scrapbook.cz a navázala první kontakty se stejně "postiženými". Podle instrukcí té nejfundovanější ze všech Gabrety, jsem v létě v Paříži navštívila báječný scrapbookový obchod. To bylo věcí a většinu z nich jsem nikdy v životě neviděla a ani netušila, na co jsou. No nakoupila jsem a tady jsem tomu definitivně propadla.

Po návratu z dovolené jsem si vyndala konečně scrapbookový materiál, skalpel...a vrhla se na stránku do challenge. Do soutěže měsíce. Podmínku diktovala Gabreta a vlastně byla jediná. Město, místo mému srdci blízké, fotky bez lidí... Byla jsem Paříže plná, takže to byla Paříž. Byla to má první stránka, do které jsem se snažila přenést veškeré své dojmy a pocity. S radostí jsem ji odeslala a ona vyhrála!!! Tenhle okamžik byl můj skutečný vstup do světa scrapbookingu. Ne ten moment, kdy jsem vyhrála. Ale ten moment, kdy jsem se podívala na udělanou stránku a ta mě vrátila v čase zpět na ta místa..., s těmi pocity...


Pak to šlo rychle. Osudové setkání s Gabretou, celorepublikový sraz..a v práci jsme rozjeli další odvětví. Razítka pro scrapbooking a chipboardová minialba. Jaká minialba? Ukážu...